Igriva arhitektura je aktivni program vzgoje in izobraževanja otrok in mladine o prostoru, arhitekturi in oblikovanju na področju vse Slovenije. Program od leta 2009 dalje izvaja Center arhitekture Slovenije.
Prostor in arhitektura imata zelo močan vpliv na naše življenje, zdravje, počutje, uspešnost, varnost in zadovoljstvo. Obdajata nas vse življenje in dajeta okvir vsem našim dejavnostim. Vsak posameznik vpliva na razvoj prostora, ne samo strokovnjaki. Projekt Igriva arhitektura je projekt izobraževanja otrok in mladih, pa tudi strokovnih delavcev o grajenem prostoru, arhitekturi in urejanju prostora.
Projekt je sestavljen iz sedmih 2-urnih delavnic. Njihov temelj sta timsko delo in izmenjava znanj. Otroci z aktivnim vključevanjem in s sodelovanjem v delavnicah pridobivajo izkušnje do grajenega prostora in arhitekture ter znanje o pomenu usklajevanja pogledov in potreb različnih uporabnikov prostora. Seznanijo se z nujnostjo njihovega vključevanja v procese urejanja in oblikovanja grajenega prostora v prihodnosti ter se učijo, kako pomemben je pri tem uspešen dialog.
Delavnice vključujejo različne pedagoške metode: praktično delo in spretnosti, problemski pristop, študijo primerov, projektno delo, akcijsko načrtovanje, konstruiranje pri tehniki in tehnologiji, oglede lokacij s poudarkom na opazovanju, orientaciji, primerjanju, analiziranju in poročanju.
Delavnice pričnemo z motivacijskim in strokovnim uvodom, ki predstavljata tudi namen delavnice, predstavimo opise ciljev in potrebnih materialov. Sledita priprava in razlaga dejavnosti praktičnega dela. Vsaka delavnica vsebuje tudi prikaz slikovnega gradiva poteka delavnice. Vsakokrat so navedeni predlogi vprašanj za učence, ki so lahko dodatna spodbuda za delo, razmišljanje in vrednotenje.
Igriva arhitektura: Leonardov most - galerija