Študijski krožek 60 let LURA (2019)

Formalno in neformalno izobraževanje odraslih ima v Mežiški dolini dolgo tradicijo. Ljudska univerza Ravne na Koroškem oziroma LURA (okrajšano ime, v rabi od oktobra 2018 dalje) je z delom pričela po drugi svetovni vojni – 30. septembra 1959. leta. S pomočjo študijskega krožka smo želeli podrobneje spoznati njeno vlogo pri izobraževanju odraslih na Koroškem, odkriti njeno še nepopisano zgodovino, jo predstaviti koroški in tudi slovenski javnosti, sodelovati pri predstavitvi publikacije ob 60-letnici LURA na Ravnah na Koroškem.

V okviru študijskega krožka 60 LET LURA smo si kot izobraževalni cilj zastavili spoznavanje še neodkrite zgodovine delovanja LURA in oblik izobraževanja odraslih od srede 20. stoletja dalje v Mežiški dolini. Naš glavni akcijski cilj pa je bil priprava publikacije ob 60-letnici LURA in njena predstavitev na osrednji prireditvi ob 60-letnici zavoda.

Na uvodnem srečanju študijskega krožka je direktorica LURA predstavila sedanje delovanje zavoda in programe, ki tečejo v šolskem letu 2019/2020. Prikazala je, kako so v zavodu spremenili grafično podobo in kaj jih na tem področju še čaka. Povedala je, da zavod LURA ni vodil kronike delovanja in da do zdaj sistematičnega pregleda nad opravljenim delom še ni bilo narejenega, zato je še toliko pomembnejše, da se ob 60-letnici to stori, popiše, zbere in objavi. To smo skozi srečevanja tudi storili in naredili.

K sodelovanju smo povabili tudi nekatere bivše zaposlene, s katerimi smo obudili spomine na delovanje ustanove in na njihovo vlogo. Z nekaterimi smo opravili tudi intervjuje. Pregledali smo dosegljivo arhivsko dokumentacijo, lokalni časopis Koroški fužinar in iskali objave o delovanju Delavske, pozneje Ljudske univerze Ravne v Koroškem, v različnih tiskanih publikacijah. Zbrana besedila smo pregledali in jih oblikovali v vsebinske sklope.

Člani krožka smo se udeležili odprtja razstave o čebelarstvu na Koroškem, kjer so klekljarice predstavile klekljane izdelke čebel in cvetlic (razstava je bila pripravljena za predstavitev na 17. prazniku čebel v Sloveniji in ob 2. svetovnem dnevu čebel, ki je potekal na Ravnah na Koroškem). Udeležili smo se tudi Parade učenja v Slovenj Gradcu in otvoritve razstave članic likovne sekcije Tretje življenjske univerze na temo naravne in kulturne dediščine, ki je bila v ravenskem muzeju.

Ob koncu študijskega krožka smo načrtovali slovesnost, ki je potekala v ponedeljek, 30. septembra, v Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika na Ravnah na Koroškem. Program je povezovala moderatorka Barbara Polutnik Brusnik, goste pa so nagovorili: direktorica LURA dr. Anja Benko, direktorica KOK mag. Irena Oder, podžupan občine Ravne na Koroškem Aljaž Verhovnik, glasbeni program so oblikovali učenci OŠ Franja Goloba Prevalje, Glasbene šole Ravne in dijaki Gimnazije Ravne.

Poročilo o dogodku in fotografsko gradivo sta dostopna na: https://lura.si/obvestila/165-60-let-ljudske-univerze-ravne-na-koroskem-30-9-2019.

Študijske krožke sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije, koordinira pa ga Andragoški center Slovenije.